Народний аматорський молодіжний театр

«ЛІНК»

 

Активна молодь завжди знайде цікавий спосіб провести час. Так і студенти Подільського державного аграрно-технічного університету придумали як зайняти своє дозвілля. Тим паче, що допомогла їм у цьому не менш активна викладачка англійської мови Наталя Надворна.

У 2008 році студенти разом із Наталею почали готувати цікаві семінарські заняття, що полягали у театральних постановках англійською мовою. З часом і цього для молоді виявилось замало. І вони вирішили підкорити простір яким володіли музи Мельпомена (муза драми) і Таллія (муза комедії). Так був створений молодіжний аматорський театр «Лінк», що в перекладі з англійської означає «зв’язок», «ланка», «факел», а також «куліса», «завіса». Як виявилось дуже вдала назва.

Того ж року відбулась перша прем’єра повнометражної вистави Марії Ладо «Дуже проста історія». Даний твір приніс театру і глядачу масу задоволення і визнання акторам. Наступною постановкою лінківців стала вистава «Кіт у чоботях» за однойменною казкою до дня захисту дітей, новорічні постановки для університетських заходів.

Подальша доля театру була більш складною: керівник колективу Наталя була змушена виїхати за кордон, а студенти, що відвідували драматичний гурток, роз’їжджались по домівкам закінчивши навчання. Але дітище Н. Надворної не зазнало поразки і у такій складній ситуації.

Двоє студентів що займались у гуртку взяли подальший розвиток театру на себе. Це був студент біотехнологічного факультету Валерій Свереда і випускник КУТЕПу Вадим Якуш. Маючи певний досвід роботи у театральному гуртку «Мельпомена» при Центрі дитячої твочості (керівник Людмила Суханова) хлопці взялись за роботу.

Наступною «кризовою» постановкою стала вистава Миколи Коляди «Мурлін Мурло» – гостро соціальна вистава важкого життя у божевільні 90-ті. Паралельно велась робота над інсценізацією повісті Б.Васільєва «А зори здесь тихие».

Гостро постає питання із «плиннісю кадрів» у колективі «Лінку». Це пов’язано із контингентом гуртківців – здебільшого студентська молодь із сусідніх районів і областей. Але, як казав Барон Мюнхаузен: «Безвихідних ситуацій не буває». Робота тривала!

Ставились вистави, знаходились люди. У 2010 році відбулась вистава Станіслава Лема «Вірний робот», в якій висвітлена ідея штучного інтелекту, що використовує свою технократичну природу в робоегоїстичних цілях за рахунок своїх живих власників. Така фантасмагорія допомогла і нам пізнати свої можливості у таїнствах театрального мистецтва.

Почалась робота над розширенням трупи, підбором нових цікавих актуальних матеріалів світової драматургії.

В решті-решт театр починає базуватись у міському Будинку культури як клуб за інтересами. Назва театру починає звучати по-новому: молодіжна аматорська театр-студія «Лінк». Вікові рамки учасників розширюється від 13-ти до 30-ти років.

Театр починає займатись вуличними постановками, зокрема середньовічними інтермедіями «Фабліо», ставить авторську п’єсу колишнього лінківця Дмитра Мельника «Казка без дракона», співпрацює з клубом військово-історичної реконструкції «Подільська хоругва», зразковим драматичним гуртком «Мельпомена», Центром соціальних служб для дітей сім’ї та молоді, народним театром МБК, на базі студії «Лінк» створюється новий колектив – театр «Маленький світ», що займається постановками театральних дійств для людей з обмеженими можливостями.

Наприкінці минулого театрального сезону театр показав комедію «Кошка на радиаторе» російської драматургині Ганни Родіонової.

2012 рік для колективу молодіжної аматорської театр-студії «Лінк» став визначним та сповненим знаковими подіями. Напрямком роботи колективу став оригінальний жанр театрального мистецтва пов’язаний з історією розвитку театру у Центральній і Центрально-східній Європі. Мова йде про середньовічні фарси, що виконувались на майданах і скверах бродячими акторами для розваги простого люду.

Учасники студії популяризували середньовічний театр не тільки у рідному місті, а й за його межами: Київ, Хмільник Вінницької області, Велика Слобода Кам'янець-Подільського району, Сокиряни Чернівецької області.

Першою виставою 2012 року стала постановка скороченої версії мюзиклу Андрія Вознєсєнского «Юнона і Авось» 22 січня в рамках святкування дня біотехнологічного факультету Подільського державного аграрно-технічного університету.

Після часткового оновлення складу колективу театр-студії розпочалася робота над середньовічними вуличними виставами «Фабліо». Прем'єра відбулась 20 квітня на теренах пам'ятки архітектури міста Кам'янця-Подільського Брамі Руській спільно з клубом «Любителів історії фортифікації» та клубом військово-історичної реконструкції «Подільська хоругва». Середовище давнього гідро-технічного бастіону та скупчення реконструкторів у справжніх обладунках сприяло вдалій грі акторів і спонукало до подальшої роботи театралів у середньовічному руслі.

01 і 26 червня на Брамі Руській спільно з громадською організацією «Інвестиції в майбутнє» театр-студія провела дві ігрові програми для дітей і показала чотири фарси на соціально-побутову тематику.

22 вересня колектив театру разом із «Подільською хоругвою» був запрошений на святкування дня міста Хмільник, де показав уміння вуличного театру, а також провів міні реконструкцію справжнього лицарського турніру згідно Манезьського кодексу.

Також учасники студії «Лінк» брали участь у анімаційній екскурсії, яку проводила розважальна агенція «Квітка на камені» для дітей, що прибули на відпочинок у літні табори Поділля.

Робота з дітьми продовжилась і під час проведення фестивалю «Весільна фортеця». Малечу розважав Астерікс та Обелікс, а також Людожер та Кіт у чоботях. Решта театралів допомагали в організації та проведенні конкурсів та атракціонів.

Основною подією для театру стала участь у обласному конкурсі аматорських театральних колективів «Подільська сцена 2012», за підсумками якого Лінк посів перше місце і отримав можливість здобути звання «народного аматорського».

У передноворічний період, у вільний від основної роботи час, учасники студії розважали дітей у торгівельному супермаркеті «Епіцентр».

Знахідкою у роботі середньовічного театру стало використання елементів фаєр-шоу, апробацію яких було проведено на святкуванні «Івана Купала», що проводив туристичний комплекс «Услад», що в селі Ломаченці Сокирянського району Чернівецької області. Крім того хрещення вогнем театрали пройшли на фестивалі «Отроків» в селі Міньківці Дунаєвецького району Хмельниччини. В подальшому «лінківці» використовували видовищне шоу при проведенні заходів для туристів міста на Брамі Руській, готельному комплексі «Клеопатра», розважальному центрі «Ной», розважальному центрі «Клуб-нічка», ресторані «Колиба», в місті Хмельницькому.

В планах керівника колективу Валерія Свереди, його помічника Вадима Якуша є поїздка на фестивалі та конкурси місцевих та обласних рівнів (в подальшому – всеукраїнських, міжнародних), впровадження професійних кадрів для збагачення знань і умінь у театральному мистецтві, постановка антрепризових вистав, досягнення рівня майстерності «бідного» театру і, звичайно, нові знайомства з поціновувачами театру як жанру культурної багатогранності Подільської землі.