Народний аматорський хор української пісні «СМОТРИЧ»

 

Тихий, погожий вересневий вечір ледь торкався своїм крилом Старої фортеці. Жовтолиста осінь блукала вже крутими схилами сивого Смотрича, палала яскраво-червоними кетягами горобини.

На тлі цього осіннього вогнища міський Будинок культури, мов яскравий храм, манив і вабив до себе, наче зачарований. Так, так саме його поріг, такого вечора переступив гурт однодумців.

Хто ж ці люди? Що привело їх після трудового дня до єдиного поки в місті затишного фойє Будинку культури? Привела їх сюди любов до рідної української пісні, яка наче цілюще джерело дає снагу до життя, створює атмосферу, де хочеться розділити і радість, і смуток. І як біжать маленькі струмочки до великої ріки, – так збирались учасники, щоб створити співучий колектив «Смотрич» при Кам'янець-Подільському міському Будинку культури.

Навічно закарбувався в пам'яті хористів та жителів міста перший виступ на святковому урочистому концерті до 69-ї річниці Великого Жовтня, а це було 06 листопада 1987 року.

З трепетом душі і невимовним хвилюванням стояли перед глядачами в той пам'ятний день Олена Лебедева, Галина Кошман, Ганна Ковальова, Євгенія Шабанова, Ніна Латюк, Юстина Людкевич, Жанна Блінда, Наталя Чаглій, Валентина Петелько, Людмила Мельник, Віра Зюбрицька, Ольга Чорнобиль, Ніна Качан, Поліна Тараненко, Олена Волощук, Зоя Бугера, Марія Ободовська, Світлана Колесова, Василь Моцик, Юрій Вінницький, Олег Ярош, Валентин Ільїнський, Мирон Боднарчук, Микола Горун, Юрій Юрчик, Георгій Місюк, Ярослав Микитин, Іван Нетеча, Петро Ситник, Михайло Захаров, виконуючи вперше злагоджено і задушевно українську народну пісню в обр. Е.Кухарця «Закувала зозуленька на стодолі, на розі».

На цьому ж концерті щиро і мелодійно прозвучали: українська народна пісня в обробці В.Фокшука «Гей, Іване, Іваночку» і українська народна пісня в обробці В.Суржі «Ой ти, мамцю, жалуй мене».

Колектив хору «Смотрич» пишається тим, що саме ці пісні дали йому крила і визначили його творче кредо: народну пісню.

Минав час, кликав в невідому далеч сивий Смотрич, а в колективі відбувався природний процес творчого становлення і приходили нові учасники, котрих манила материна чиста, мов джерельна вода, пісня, вивчались давно забуті українські пісні, писались і пишуться нові пісні невтомним засновником хору, художнім керівником і диригентом, заслуженим працівником культури України, подільським композитором, лауреатом обласної премії ім. Т.Г.Шевченка Миколою Петровичем Мельником. Плин часу, вир складних життєвих ситуацій, різні обставини, що складаються непередбачено, як морська вода вимивала з рядів хору окремих учасників. Та на їх місце приходили нові, – а пісні судилося жити, бо ніякі буреломи не зламали людської душі, а пісня – це душа народу.

І нині крила цій пісні дають 36 постійних учасників самобутнього хору української пісні «Смотрич», серед яких люди різних професій, але всі вони щиро люблять народну пісню.

В хорі є вже визнані солісти, це в основному ветерани його, ті, хто закладали його основу – фундамент, серед них: Василь Моцик, Георгій Місюк, Микола Стасюк, Ольга Чорнобиль, Тетяна Гудз, Наталя Мельник та Любов Слишинська. Ніна Киселівська та Тамара Чорногура.

Не можуть не співати в хорі закохані в пісню з дитинства, знані не тільки в місті, в області, на Україні, а і далеко за її межами: Заслужений працівник культури України, лауреат міжнародних конкурсів і фестивалів, професор національного університету ім. І.Огієнка Тамара Плющ, лауреат міжнародних конкурсів і фестивалів народної творчості Анатолій Ляпота.

А взагалі про всіх учасників хору можна сказати, що вони дають крила пісні, а пісня окрилює їх.

Творча біографія «Смотрича» – багата, оригінальна і самобутня. Хор виступав на відкритті Співочого поля в обласному центрі, на багатьох відомих фестивалях, побував з концертними гастролями в Болгарії, Румунії, Польщі, Литві, Естонії, в Криму. Був учасником козацького свята до 500-річчя Запорізької Січі. Стародавні козацькі пісні дарував жителям Запоріжжя, Нікополя, Олексіївської Затоки, Марганця, Томаківки, сіл IIIолохове та Мар'янське. Співав «Смотрич» і на рідних Пилявських просторах, де продовжувалось славне свято козацтва. Колектив успішно виступив на 370-річчі Хотинської битви. Висока виконавська майстерність і актуальний репертуар забезпечили заслужений успіх на святі, сприяли популяризації творів українського оновленого мистецтва.

У пам'яті «смотричан» – 23 серпня 1991 року. Тоді «Смотрич» (одразу після військового путчу в Москві) виступив із серією концертів біля столичного «Білого дому». Кам'янчан тепло привітав Борис Єльцин та мерія Москви. Хористам вручили пам'ятні сувеніри. Москвичам надто припали до душі українські пісні, які у кожному виступі супроводжуються на «біс».

З великим успіхом виступив колектив на обласному святі, приуроченому 500-річчю від дня заснування м. Хмельницького.

Немає жодного свята, яке проводиться в нашому древньому і славному Кам'янці-Подільському де б не приймав участь народний хор української пісні «Смотрич» міського Будинку культури.